Ulepszoną wersją technologii PoE jest standard IEEE 802.3at, znany jako PoE+. Podstawowa różnica między standardami 802.3af (PoE) i 802.3at (PoE+) polega na tym, że urządzenia PSE w ramach PoE+ mogą zapewnić niemal dwa razy tyle energii za pośrednictwem pojedynczego kabla Ethernet.
Urządzenia PSE PoE+ mogą zasilać zarówno urządzenia PD PoE, jak i PD PoE+, ale urządzenia PSE PoE mogą zasilać jedynie urządzenia PD PoE. Urządzenia PD PoE+ wymagają większej ilości energii niż mogą dostarczyć urządzenia PSE PoE.
Urządzenia PoE+ mogą dostarczyć maksymalnie 30 watów na port, natomiast urządzenia PoE mogą dostarczyć maksymalnie 15,4 wata na port. Niemniej, zawsze dochodzi do utraty części mocy na długości kabla, przy czym utrata ta jest większa w przypadku dłuższych ciągów kablowych. Minimalna gwarantowana ilość mocy dostępnej dla urządzeń PD wynosi 12,95 wata na port w przypadku PoE oraz 25,5 wata na port w przypadku PoE+.
Urządzenia PSE mają także maksymalną pulę mocy, która stanowi całkowitą ilość energii (mierzoną w watach), jaką mogą one zapewnić w danej chwili urządzeniom PD. Większość urządzeń PSE nie ma wystarczającej puli mocy, aby przesłać jej maksymalną ilość do wszystkich portów z obsługą PoE, ponieważ większość użytkowników nie potrzebuje tak dużo mocy. Kupując obsługujące PoE+ urządzenie PSE upewnij się, że właściwie obliczono pulę mocy potrzebną dla wszystkich urządzeń PD, które zamierzasz podłączyć.
Zasilanym za pośrednictwem PoE i PoE+ urządzeniom zostały przypisane klasy od 0 do 4, w zależności od wymagań w zakresie zasilania. Kiedy urządzenie PD jest podłączone do urządzenia PSE, to drugie otrzymuje informację o jego klasie, dzięki czemu może mu zapewnić odpowiednią moc. Urządzenia klasy 1, 2 i 3 mają odpowiednio bardzo niski pobór mocy, niski pobór mocy i średni pobór mocy. Urządzenia klasy 4 (PoE+) wymagają dużej ilości mocy i są zgodne wyłącznie z urządzeniami PSE PoE+. Więcej informacji na temat klasyfikacji PoE można znaleźć pod adresem https://pl.wikipedia.org/wiki/Power_over_Ethernet#Standard_implementation.
Urządzenia klasy 0 nie uzyskały od producenta właściwego oznaczenia klasy, w związku z czym większość urządzeń PSE musi przydzielić im taką samą ilość mocy jak urządzeniom klasy 3, nawet jeśli dane urządzenie klasy 0 ma bardzo niski pobór mocy. Nowsze modele przełączników NETGEAR PoE+ umożliwiają jednak określenie górnego limitu poboru mocy dla urządzeń PD, niezależnie od ich klasy. Modele te przydzielają moc do innych urządzeń PD w oparciu o limity określone przez użytkownika, a nie teoretyczną alokację mocy według klasy urządzenia, co zmniejsza straty w puli mocy.
Urządzenia PoE można łączyć w jednej sieci z urządzeniami, które z nim nie współpracują, ale te drugie nie mogą zasilać urządzeń PD ani być zasilane przez urządzenia PSE. Urządzenia, które nie współpracują z PoE, muszą mieć oddzielne źródło zasilania.